صدیق اکبر کیست؟

Home انجمن ها اهل بیت صدیق اکبر کیست؟

این جستار شامل 0 پاسخ ، و دارای 0 کاربر است ، و آخرین بار توسط  کامبيز در 9 سال، 6 ماه پیش بروز شده است.

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
  • نویسنده

کامبيز
    کاربر

بسياري از علماي اهل سنت ؛ از جمله ابن ماجه قزويني در سننش كه يكي از صحاح سته اهل سنت به شمار مي‌‌آيد، با سند صحيح نقل كرده‌:

عَنْ عَبَّادِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ قَالَ قَالَ عَلِيٌّ أَنَا عَبْدُ اللَّهِ وَأَخُو رَسُولِهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَأَنَا الصِّدِّيقُ الْأَكْبَرُ لَا يَقُولُهَا بَعْدِي إِلَّا كَذَّابٌ صَلَّيْتُ قَبْلَ النَّاسِ بِسَبْعِ سِنِينَ.

سنن ابن ماجة، ج1، ص 44، و البداية والنهاية، ج3، ص 26 و المستدرك، حاكم نيشابوري، ج3، ص 112 وتلخيص آن، تأليف ذهبي در حاشيه همان صفحه، و تاريخ طبري، ج2، ص 56، والكامل، ابن الاثير، ج2، ص 57 و فرائد السمطين، حمويني، ج 1 ص 248 و الخصائص، نسائي، ص 46 با سندي كه تمام روات آن ثقه هستند، و تذكرة الخواص، ابن جوزي، ص 1 8 و ده‌ها سند ديگر.

عباد بن عبد الله گويد : علي عليه السلام فرمود : من بنده خدا، برادر رسول خدا و صديق اكبر هستم، پس از من جز دروغگو كسي ديگر خود را «صديق» نخواهد خواند، من هفت سال قبل از ديگران نماز مي‌خواندم.

محقق سنن ابن ماجه در ادامه مي‌نويسد :

في الزوائد : هذا إسناد صحيح. رجاله ثقات. رواه الحاكم في المستدرك عن المنهال. وقال : صحيح على شرط الشيخين. (بوصيري) اين روايت را در زوائد (سنن ابن ماجة) نقل كرده و گفته است : " سند آن صحيح و راويان آن مورد اعتماد هستند ". همچنين حاكم نيشابوري آن را نقل كرده و گفته است : " اين روايت طبق شرائط مسلم و بخاري صحيح است ".

با عرض سلام خدمت جناب کامبیز

در مورد این شبهه لطف کنید به مقالۀ زیر مراجعه کنید.

آیا لقب صدیق و فاروق از القاب حضرت علی رضى الله عنه می باشد؟

با تشکر

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.