شیخ صدوق و روایت از نواصب

Home انجمن ها انتقاد از احادیث شیعه شیخ صدوق و روایت از نواصب

این جستار شامل 0 پاسخ ، و دارای 0 کاربر است ، و آخرین بار توسط  الهاشمي الحسني در 9 سال، 5 ماه پیش بروز شده است.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

در پست دفاع از امام بخاری و رد بر قزوینی

کاملا در مورد علم حدیث و اینکه شیعه طائفه ای است که از این علم محروم مانده مفصلا بحث شد
    اما یکی از اشکالاتی که آقایان بر امام بخاری رحمه الله می گیرند اینکه از نواصب روایت کرده و دشمن اهل بیت بوده

حال ببینیم احوال صدوق چگونه بوده!

كتاب النكاح – الخوئي – ج 1 – شرح ص 442
    وأما الطريق الثاني فكل من في السند من الثقاة باستثناء محمد بن علي ماجيلويه ، فإنه لم تثبت وثاقته نعم هو من مشايخ الصدوق ( قده ) غير أننا قد ذكرنا غير مرة أنه لا ملازمة بين كون الشخص شيخا للصدوق وبين وثاقته ، فإنه ( قده ) يروي عن النواصب أيضا كالضبي . ومن هنا فالطريق الثاني ضعيف أيضا

خوئی اعتراف می کند که صدوق از نواصب روایت می کرده وبعضی از آنها را توثیق هم کرده

وحتی طبق اعتراف خودشان از مشایخ صدوق نواصب بوده اند

المفيد من معجم رجال الحديث – محمد الجواهري – ص 25
    511 – 511 – 514 – أحمد بن الحسين بن أحمد : بن عبيد الضبي المرواني من مشايخ الصدوق ، العلل والمعاني . وقال الصدوق رحمه الله في العيون ” وبلغ من نصبه انه كان يقول اللهم صلي على محمد فردا ويمتنع من الصلاة على آله ” .
    .
    ابن عبید ضبی مروانی که در بالا اثبات کردیم صدوق از او روایت نقل می کرده از مشایخ صدوق بوده و خود صدوق در عیون می گوید به من ابلاغ شده که او ناصبی است زیرا فقط صلوات بر محمد می فرستند ونه بر آلش.

حالا آقایانی که بر بخاری خورده می گرفتند آیا صدوق تان هم ناصبی و دشمن اهل بیت هستند یا خیر؟

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.